Submania forum
Sri 16.04.2014 12:14:16 *
Dobrodošli, Gost. [ Registracija ] [ Slanje lozinke mailom ]
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Puknuće alveole  (Posjeta: 1864 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
hedonist
freediver ***

Mjesto ronjenja: Zadar

Like: +7/-3
« : Cet 16.12.2010 10:37:04 »

Pa evo kao što u naslovu piše, zanima me koliki je rizik od puknuća plućnih alveola prilikom ronjenja, koliko je to opasno, kako prevenirati da ne dođe do toga, kad najčešće dolazi do toga, da li su "stariji" (+30) rizičnija skupina zbog manje fleksibilnosti pluća i da li alveole zaista nisu obnovljive (za razliku od npr jetre Afro). Snimio sam da ima tu na forumu ekipe koji su liječnici po struci, pa bi volio da malo prodiskutiraju na ovu temu (a i svi ostali koji su informirani o ovome).
« Zadnja izmjena: Cet 16.12.2010 15:33:49 hedonist » Evidentirano

"teško će znati tko tu ne živi da čovjek još može i kada pati da tebi se divi"
hedonist
freediver ***

« Odgovor #1 : Ned 19.12.2010 13:34:25 »

Očito ili je ovo toliko zanemariva stvar kojom se ne treba zamarati ili o ovome nitko nema pojma, u svakom slučaju ja sam mislio da ovaj forum postoji da se ljudi, pogotovo početnici (kao ja) informiraju i educiraju o nekim stvarima (pogotovo onim koje bi im mogle jednom spasiti život) ali očito sam bio u krivu bahhhhhhh frown2!
Evidentirano

kekoos
Urednik

Mjesto ronjenja: Krivi put

Spol: Muški

Like: +16/-2
Profil WWW
« Odgovor #2 : Ned 19.12.2010 14:08:11 »

Zasta nisam strucnjak, ali mozda mogu malo pomoc na tu temu, prvenstveno iz onog sta sam naucio na tecaju ronjenja na dah.
Prilkom ronjenja na dah, povecanjem dubine, povecava se i tlak svih plinova u tijelu, šta se najvise manifestira u plucima, di je i najveca zaliha plina (Osim mozda u Alexxa, nakon graha). Takodjer je poznato da se povecanjem tlaka smanjuje volumen plina. Tako se smanjenjem volumena plina mora i smanjit volumen alveole, koju mozemo zamislit kao djeciji balun. I sad, da bi se izgubljneni volumen nadoknadio, kapilare koje se nalaze oko alveola pune se krvlju. Naravno, taj proces je moguc do jedne odredene granice, a nakon toga dolazi do odvajanja stijenke alveol od kapilara.
Nekada e vjerovalo da je moguce roniti do 35 metara dubine maximalno, a da nakon toga nestaje krvi koja bi omogucavala predhodno opisanu radnju, ali se u tijelu odvija pojava koja je nazvana "blod shift" dakle krv se povlaci iz tijela i ide u pluca.
Pucanje kapilara manifestira se boli u predjelu pluca i kasljucanju male kolicine krvi.
Navedeni problem se moze izbjeci tako da krv i ostale tekucine u tijelu tokom ronjenja drzimo dovoljno razvodnjenima.
Poznato je da prilikom ronjenja pisamo u pozamasnim kolicinama, dakle gubimo tekucinu, pa je potrebno nadoknadivat to dovoljnim kolicinama tekucine.

Rezime pricice je, da bi tribalo pit sto vise tekucine da bi odrzavali alveole cijelima.
Evidentirano

Quid latine dictum est altum viditur! ili u prijevodu: sve sto je receno na latinski pametno zvuci.
boriss
Upravni odbor

Mjesto ronjenja: sjeverni i srednji jadran

Like: +1/-0
« Odgovor #3 : Ned 19.12.2010 18:31:29 »

zbog mijesanja krusaka i jabuka obrisao post ...... nikad nisam misio da je puknuce avleole i puknuce kapilara jedno isto ali danas su me uvjerili u drugacije  Angel_anim

evo linka

http://forums.deeperblue.com/freediving-science/86940-packing-gi-causes-lung-injury-trained-breath-hold-divers.html
« Zadnja izmjena: Uto 21.12.2010 23:24:09 boriss » Evidentirano

"Ako vi imate srce, ja imam plan!"
hedonist
freediver ***

« Odgovor #4 : Pon 20.12.2010 08:37:20 »

Pa moje pitanje je bilo vezano za puknuće alveola, ali sad mi je malo jasnije zašto dolazi do kašljucanja krvi (pucanje kapilara) i nakon toga bi se tribalo ostavit ronjenja par dana (vjerojatno zato jer se te kapilarice oko alveola obnavljaju), pa njihovo pucanje znači alarm stani nono da ti se ne desi nešto gore (pucanje alveole ili ...?). Pokušao sam tražiti tu po forumu teme vezane za ovo, ali i nema ih baš, pa ću pogledati malo u stručnu literaturu u svakom slučaju hvala na odgovorima cheers2
Evidentirano

boriss
Upravni odbor

« Odgovor #5 : Pon 20.12.2010 14:32:22 »

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20546194 - sve lijepo pise
« Zadnja izmjena: Uto 21.12.2010 23:25:02 boriss » Evidentirano

Dentonator
instruktor *
*

Mjesto ronjenja: Jadran

Like: +15/-13
« Odgovor #6 : Uto 21.12.2010 01:16:35 »

koliko ja znam alveole mogu puknut zbog pakiranja, to znači prije urona ili kod ronjenja s bocama ako se naglo izranja a pri tome ne izdiše zrak koji je udahnut na dubini.
Evidentirano
boriss
Upravni odbor

« Odgovor #7 : Uto 21.12.2010 14:12:31 »

leaving
« Zadnja izmjena: Uto 21.12.2010 23:31:22 boriss » Evidentirano

blur
Administrator

Mjesto ronjenja: Hv

Like: +61/-9
« Odgovor #8 : Uto 21.12.2010 15:10:20 »

Do pucanja alveola u pljucanja krvi ti dolazi ako prenaglo odeš na recimo 25-30 metara (može bit i manje kako kod koga).

Da se to ne desi na tečajevima se ide na postepeno povećavanje dubine - to su oni prvi zaroni kad ideš sa rukama dole i gore do nekih 10m, da ti se pluća "razgibaju" dok se polako dižeš.

Normalno da kad ideš lovit nećeš ić niz konop ali postepeno povećavanje dubine i polagano vraćanje natrag uz obalu u prvim zaronima bi ti trebalo pomoć da ti ne popucaju alveole kod nekog od slijedećih zarona.
Evidentirano

Pute, laze pizon dubli tovari, Gustirne žedne mijun sići i lati
Konkulana škina težakov, Od motik po žurnatin ...

-
-
-
kekoos
Urednik

Mjesto ronjenja: Krivi put

Like: +16/-2
Profil WWW
« Odgovor #9 : Uto 21.12.2010 20:25:34 »

koliko ja znam alveole mogu puknut zbog pakiranja, to znači prije urona ili kod ronjenja s bocama ako se naglo izranja a pri tome ne izdiše zrak koji je udahnut na dubini.
Ovo je potpuno tocno..
Jednako se moze dogodit ukoliko ronioc na dah na odredenoj dubini udahne zrak iz boce nekog drugog scuba ronioca...ima i toga, tada bi prilikom izranjanja triba slobodno pustit zrak da izlazi vani, jer je poznato koliko mu se smanjenjem dubine, a time i tlaka povecava volumen...
Evidentirano

Quid latine dictum est altum viditur! ili u prijevodu: sve sto je receno na latinski pametno zvuci.
boriss
Upravni odbor

« Odgovor #10 : Uto 21.12.2010 23:30:27 »

http://en.wikipedia.org/wiki/Pneumomediastinum

zbog ovog sam duzan pivo  banghead   biggrin5
« Zadnja izmjena: Uto 21.12.2010 23:34:55 boriss » Evidentirano

lukas
freediver ***

Mjesto ronjenja: zadarska županija

« Odgovor #11 : Sri 26.01.2011 10:51:39 »

A zašto malo ne pronjuškate po forumu. Da se svega naći, ali jebi ga triba tražiti, lakše je kad ti padne u krilo.  rolleyes5
http://www.submania.hr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=76
Evidentirano
hedonist
freediver ***

« Odgovor #12 : Cet 27.01.2011 09:34:57 »

A zašto malo ne pronjuškate po forumu. Da se svega naći, ali jebi ga triba tražiti, lakše je kad ti padne u krilo.  rolleyes5
http://www.submania.hr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=76

:cryin:Eh da očito sam na krivim mjestima tražio, a Damir Detić je to tako sve lijepo opisao u svom tekstu "Barotrauma pluća u ronjenju na dah" čak je opisao i osobno iskustvo kako bi ljudi mogli naučit iz tuđeg primjera. Eto, mea culpa i hvala lukas!
Evidentirano

Ivo P
Upravni odbor

Mjesto ronjenja: Malo gori, malo doli, a najviše u srednini

Like: +8/-5
« Odgovor #13 : Cet 27.01.2011 12:23:03 »

Ma nije to tvoja greška nego običaj svih da gledaju samo forum, a ne korisne tekstove na naslovnici. angelsad2
Evidentirano

Ima jedna stina...
...
...vaših pradidova.
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Submania forum | Powered by SMF 1.1.4. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!